Portal Travelo24.pl informuje na bieżąco o promocjach z branży turystycznej. Wczasy, bilety lotnicze, hotele, wynajem samochodów i katalogi biur podróży.

Ile kosztują wakacje w Turcji? Liczymy podstawowe wydatki!

Turcja to wyjątkowe państwo znajdujące się poniekąd na pograniczu dwóch kontynentów. Jest usytuowana częściowo w Europie Południowo-Wschodniej i Azji Zachodniej. Jest to kraj pełen kontrastów, w którym z jednej strony poczujemy europejski powiew nowoczesności, aczkolwiek z drugiej strony trzeba być przygotowanym na kulturowe różnice we wschodniej części kraju. Od wielu lat Turcja stanowi jedną z częściej wybieranych destynacji na letni wypoczynek. Nie sposób się temu dziwić, ponieważ pogoda niemal zawsze jest gwarantowana, a turystycznych atrakcji nie sposób zliczyć. Jak przygotować się na wyjazd i ile kosztuje satysfakcjonujący wypoczynek w Turcji?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że Turcja to kraj muzułmański, a zatem w grę wchodzi respektowanie pewnych niepisanych zasad. Nie jest prawdą, że turystki powinny przemieszczać się po tureckich miastach w chustkach zasłaniających włosy, aczkolwiek prawdą jest, że przed wejściem do meczetu należy zasłonić nogi oraz ramiona. Naród turecki jest bardzo życzliwy i serdeczny. Turyści mogą się tutaj czuć bezpiecznie, choć należy mieć pojęcie, że im bliżej wschodnich części państwa, tym zakrywanie newralgicznych partii ciała jest nieco bardziej wymagane. Uzyskanie wizy jest proste. Formalności można załatwić drogą elektroniczną, a wiza ważna jest przez 90 dni.

Ile potrzebujemy pieniędzy?

Wiele zależy od tego, czy interesują nas wakacje z pośrednictwem biura podróży czy też zdecydowaliśmy się na wyjazd organizowany samodzielnie. Biura podróży bez wątpienia kuszą wspaniałymi wakacjami all inclusive. Za tydzień w rajskim hotelu z prywatną plażą i nowoczesnym basenem można zapłacić niespełna dwa tysiące. To niezbyt wygórowana cena, biorąc pod uwagę doskonałe wyposażenie hotelu, obsługę spisującą się na medal i ekskluzywne warunki. Gdybyśmy jednak chcieli polecieć do Turcji na własną rękę, to trzeba przygotować się na nieco kosztowny lot. Średnia cena może wynosić nawet ok. 1000 PLN, choć oczywiście jest to kwestia zmienna i można czasami trafić na wspaniałe okazje.

W Turcji walutą jest turecka lira, która kosztuje mniej więcej 0,30 PLN. Ceny produktów spożywczych są zadziwiająco niskie, ale tylko w przypadku konkretnych produktów. Za papierosy zapłacimy mniej więcej 6 PLN, ale zwykły papier toaletowy może nas kosztować już trzy razy więcej. Najpopularniejszymi sklepami tureckimi, w których warto się zaopatrywać są Migros, Bim oraz A101.

Podsumowanie

Największym wydatkiem z pewnością jest lot, choć i tak można załapać się na ciekawe promocje. Świetnym pomysłem na zakwaterowanie jest platforma AirBnb, zwłaszcza jeżeli poruszamy się w nieco większej grupie. Ceny za nocleg mogą wówczas być nawet o kilka razy tańsze niż w hotelu. Ceny produktów spożywczych można porównać do tych obowiązujących w Polsce. Ceny za poruszanie się komunikacją miejską są śmiesznie niskie i warto wziąć taki wariant pod uwagę, jeżeli zamierzamy zwiedzać okolice. Komunikacja miejsca w Turcji jest bardzo dobrze rozwinięta.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.